Predporočna pogodba
Za vas!
V slovenskih predpisih je predporočna pogodba poimenovana za pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij.
Predporočno pogodbo je možno skleniti tudi med zunajzakonskima partnerjema. Lahko jo par sklene v času skupnosti pred poroko ali par ki se ne odloči za poroko in se je odločil za življenje v zunajzakonski skupnosti.
Predporočna pogodba ali drugače povedano pogodba o ureditvi premoženjskopravnih razmerij je pogodba med življenjskima partnerjema. Z njo si partnerja izbereta poseben, unikaten premoženjski režim njune skupnosti.
Partnerja si lahko izbereta:
- običajno skupnost,
- univerzalno skupnost, v kateri se vse premoženje in dolgovi združijo,
- ločitev premoženja, pri kateri skupnega premoženja ni
ali
- skupnost presežka, v kateri ni skupnega premoženja, a je v primeru prenehanja zakonske zveze ali ločitve vsak zakonec upravičen do prejema denarnega nadomestila, če je v času trajanja zakonske zveze zbral manj premoženja, kot drugi zakonec.
Enostavno povedano s predporočno pogodbo lahko partnerja določita vse v zvezi s premoženjem, ki ga že imata in premoženjem, ki si ga bosta še pridobila. Skleneta lahko tudi dogovor o porazdelitvi stroškov skupnega življenja. Tako življenjska partnerja celostno uredita medsebojne gospodarske in denarne odnose s katerimi urejata svojo ekonomsko skupnost.
S predporočno pogodbo se partnerja lahko dogovorita tudi o dedovanju drug po drugem za primer smrti enega od partnerjev.
Vse skupaj partnerjema zagotavlja večjo varnost v njuni skupnosti in večjo varnost posameznemu partnerju v primeru, da eden izmed partnerjev ostane sam.
S celostno ureditvijo premoženjskega režima s predporočno pogodbo si partnerja zagotovita trdnejšo skupnost v katero tretje osebe težje posegajo. Premoženje partnerjev tako ostaja varnejše in bolj zanesljivo.
S predporočno pogodbo se lahko življenjska partnerja dogovorita tudi o medsebojnem preživljanju v času njune skupnosti in za primer razpada njune skupnosti ter razdelitve skupnega premoženja.
Predporočno pogodbo lahko partnerja kasneje skupno spremenita ali dopolnita.
Skleniti predporočno pogodbo je še posebej priporočljivo:
- ko imata partnerja otroke iz prejšnjih razmerij,
- ko se partnerja želita izogniti kakršnem koli sporu ali težavam v primeru zahtev tretjih oseb zaradi dolgov, ki že obstajajo ali lahko nastanejo v prihodnosti,
- ko se partnerja želita izogniti izgubam premoženja zaradi zahtev tretjih oseb v primeru dedovanja drug po drugem,
- ko partnerja ali eden izmed partnerjev želi ločiti svoje osebno premoženje od skupnega premoženja, na primer: družinsko dediščino, podjetje, naložbo ali določen prihodek,
- ko eden od partnerjev nima slovenskega državljanstva,
- ko se partnerja želita izogniti sporu pred sodiščem ali težavam v primeru delitve skupnega premoženja.
Predporočno pogodbo sklenete,
ker si želite varno prihodnost brez izgub premoženja.